Sanal gerçeklik aracılığıyla geri dönen ABBA’nın konserlerine peruk yasağı

1972-82 yılları arasında aktif olan ve günümüzde hala popülerliğini sürdüren İsveçli ABBA grubu üyelerinin hologram olarak konserlerine devam edeceği haberi hayranları arasında sevinçle karşılanmıştı.

ABBA Voyage ismini taşıyan yeni şovların bilet satışları devam ederken hayranları için üzücü bir haber geldi.

Sanal gerçeklik teknolojisiyle ABBA grubunun üyeleri hologram aracılığıyla konser vermeye devam ediyor…

Grubun en büyük hitlerini seslendiren hologramların yer aldığı konserlere katılan izleyicilere, “uygun olmadığı” için Afro tarzı saç peruklarını takmamaları söylendi.

Organizatörler, bilet sahiplerine gönderilen bir e-postada, “Misafirlerimizin çoğu, şovun ruhuna uygun bir şekilde giyinmek isteyecektir. Ama lütfen sözde “Afro peruk”lardan takmayın.”

“Bu peruklar kültürel olarak uygun değildir ve elbiseleri tamamlayacak bir aksesuar olarak takılmamalıdır. Herhangi bir misafir bu tarz bir peruk taktığında, arenaya giriş koşulu olarak saygıyla çıkarmaları istenecektir.” ifadeleri yer aldı.

Beyaz insanların, siyah topluluğu tarafından önemli olan Afro saç stiline ait perukları takması kültürel açıdan hoş karşılanmıyor…

ÇEŞİTLİ ELEŞTİRİLER ALDI

Sosyal medyaya düşen yasağı duyan bazı hayranlar destekleyici tweet’ler atarken 1970’ler temalı kıyafetler kiralayan Mad Hatters mağazasının sahibi bunun utanç verici olduğunu söyledi.

46 yaşındaki Jennifer Barlow, “Geçenlerde ABBA Voyage’a gittiğimde o yıllardaki gibi giyinmiş birçok insan gördüm. Kimse kimseyi üzmek veya kırıcı olmak istemez. Ancak insanlar o şekilde giyindiklerinde, bunu gruba ve 1970’ler dönemine bir saygı duruşu olarak yapıyorlar. İnsanları gücendirmekten o kadar korkuyoruz ki hayatı çok ciddiye alıyoruz.” dedi.

ABBA Voyage şovu Ocak 2024’e kadar Londra’da yayınlanacak. Yapımcılar daha sonra şovu dünya turnesine çıkarmayı planlıyor.

Şovun yapımcıları peruk yasağı hakkında yorum yapmaktan kaçınırken bazı uzmanlar da, Afro peruğun, siyah insanlar için derin bir kültürel önemi olduğunu ve beyaz insanların takmasının, onlar için “yaralayıcı” olduğunu söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir