CANLI BLOG | Gazze’de bir milyon insan yerinden edildi; İsrail Savunma Bakanı “Savaşın bedeli ağır olacak” dedi

T24 Dış Haberler

İsrail-Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan savaşta 11. güne girilirken, bugün itibarıyla tam 1 milyon insan yerinden edildi. Savaşın başından bu yana ise bin 400 İsrailli, 2 bin 778 de Filistinli öldürüldü. 

İsrail, Gazze Şeridi’nin Mısır’a açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’nı ikinci kez bombaladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi’nde, suyun tükendiğini, aile ve çocukların, kuyulardaki kirli suları kullanmak zorunda kaldığını duyurarak, “Hemen insani ateşkese ihtiyacımız var” dedi.

TIKLAYIN | Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

İsrail, başlatması planlanan kara harekâtı için 11. günde de Gazze sınırına yığınak yapmaya devam ederken, Lübnan Hizbullah’ına ait hedefleri vurduğunu ve Hamas’ın üst düzey isimlerinden Al Mazini’ye suikast düzenlediğini duyurdu. 

İran ise İsrail’i, “Lübnan Hizbullahı karşı saldırıya geçebilir” diyerek uyardı. 

İsrail Savunma Bakanı Gallant, savaş kabinesi toplantısının ardından, “Bu savaş uzun ve bedeli ağır olacak ama kazanacağız” dedi.

Geride kalan günün en önemli gelişmelerinden biri ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile yaptığı telefon görüşmesi oldu. Görüşmede, Filistin’deki son gelişmelerin ve sivillerin serbest bırakılması imkanlarının ele alındığı bildirildi.

Savaşta 11. güne girildiği ilk dakikalarda BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın Gazze için “insani ateşkes” çağrısı yapan tasarısını reddetti. 

Yeni güne girilen ilk saatlerde, Biden’ın çarşamba günü İsrail’i ziyaret edeceği, ardından Ürdün’e giderek Kral 2. Abdullah, Sisi ve Mahmud Abbas ile görüşeceği bildirildi. 

İşte savaşın 11. gününde dakika dakika öne çıkanlar…*

03.56 | BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın Gazze’de “insani ateşkes” çağrısı yapan tasarısını reddetti

Rusya’nın Gazze’de “insani ateşkes” çağrısı yapan ve her türlü sivil ölümü kınayan karar tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) reddedildi. Oylamanın ardından açıklamada bulunan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ülkesinin ortaya koyduğu tasarının tamamen insani olduğunu belirterek, BMGK’nin yine “Batı bloku”nun bencil siyasi çıkarlarına rehin edildiğini kaydetti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ise, “Tasarı Hamas’tan hiç bahsetmiyor. Hamas’ı kınamaktan kaçınarak Rusya masum sivillere gaddarca davranan bir terör örgütünün üstünü örtüyor” diyerek,  bunun korkunç bir hamle olduğunu kaydetti. Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansour da BMGK’yi 10 gündür Gazze Şeridi’nde 2 milyon kişiye yönelik saldırıya karşı seyirci kalmakla suçladı.

TIKLAYIN – BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın Gazze tasarısını reddetti: Rusya “Batı blokunun bencil siyasi çıkarlarına rehin edildi” dedi, ABD temsilcisi “Sivillere gaddarca davranan Hamas’ın üstünü örtüyordu” diye suçladı

03.49 | ABD Başkanı Joe Biden, çarşamba günü İsrail ve Ürdün’e gidiyor

Biden İsrail ziyaretinin ardından Ürdün’e giderek, Kral 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.

Tel Aviv’de basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden’ın çarşamba günü İsrail’i ziyaret edeceğini duyurdu. Blinken, ABD’nin Hamas’ın saldırıları karşısında İsrail ile dayanışma mesajı vereceğini söyledi. Biden’ın ayrıca Hamas tarafından alıkonulan rehinelerin serbest bırakılması için İsrail ile yakın koordinasyon içinde olacağını ifade eden Blinken, Biden’ın İsrail’den, operasyonlarını sivil kayıplarını nasıl en aza indirerek yürüteceği ve Gazze’deki sivillere insani yardım akışını nasıl sağlayacağı konusunda bilgi alacağını ifade etti.

TIKLAYIN – Biden, çarşamba günü İsrail’i ziyaret edecek: Gündemde İsrail’le dayanışma ve Gazze’ye insanî yardım var

03.44 | UNICEF: Gazze’de su tükendi, çocuklar kuyulardaki kirli suları kullanmak zorunda

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi’nde, suyun tükendiğini, aile ve çocukların, kuyulardaki kirli suları kullanmak zorunda kaldığını duyurdu. UNICEF’in X platformunda yaptığı açıklamada, “Gazze’deki aile ve çocuklara yardımların engelsiz ulaşabilmesi için bizlerin, hemen insani ateşkese ihtiyacımız var.” ifadeleri paylaşıldı. UNRWA, dün yaptığı açıklamada, Gazze’ye yakıt girdiğine ilişkin haberleri yalanladı.


Han Yunus kentindeki Nasser Hastanesi ve çevresine, devam eden İsrail bombardımanı nedeniyle yerlerinden edilen Filistinliler sığındı

03.00 | Batı Şeria’da 30 Filistinli işçi, İsrail güçleri tarafından tutuklandı

Al Jazeera Arabic’in haberine göre, Batı Şeria’da yaklaşık 30 Filistinli işçi İsrail güçleri tarafından tutuklandı.

2.47 | Hamas, İsrail esir kadının yeni görüntülerini yayınladı; Kudüs Posta’sı yakınlarının mesajını paylaştı

Hamas, pazartesi günü Telegram kanalında, esir edilmiş İsrailli bir kadının videosunu yayınladı. Videoda, savaşın başladığı gün esir edilen 21 yaşındaki Mia Shem isimli genç bir kadının tıbbi yardım aldığı görüldü. Videoda, İsrailli Mia Shem, ağır yaralandığını ve tıbbi tedavi gördüğünü söyleyerek, şunları dedi: “Merhaba, ben Mia Shem, 21 yaşındayım, Shoham’lıyım. Şu anda Gazze’deyim. Cumartesi sabahı erkenden Sderot’tan döndüm. Bir partideydim. Elimden ağır yaralandım. Gazze’deki hastanede 3 saat boyunca elimden ameliyat oldum. Benimle ilgileniyorlar, ilaç veriyorlar, her şey yolunda. Sadece beni bir an önce anne babamın, kardeşlerimin yanına getirmelerini istiyorum. Beni mümkün olan en kısa sürede buradan çıkar. Lütfen.”


The Jerusalem Post’ta (Kudüs Potası) yer alan habere göre, Ordu Radyosu, Mia’nın annesi Keren Shem‘in “İhbarlar başladığı andan itibaren cep telefonunu aradım” dediğini aktardı. Anne Shem,  “Telefon saatlerdir çalıyor ama cevap yok. Kızımın öldüğünü herkesin bilmesi için elimden geleni yaptım. kayıp ama kimse benimle iletişime geçmedi” dedi. Mia’nın teyzesi Galit, videoyu gördükten sonra İsrail medyasına şunları söyledi: “Bugün ailesi beni çığlık atarak aradı ve Telegram’daki bir videoda Mia’yı gördüklerini söyledi. Onu gördüm ve rüya gördüğümü sandım. Bütün bunlardan sonra sonunda kızı gördüm. Yaralı ve korkmuş görünüyor ama en azından yaşıyor. Bu çok önemli bir adım ve kızımızı evde istiyoruz. Özgür dünyadaki ülkelerden onun bize dönmesini sağlamalarını talep ediyoruz. Çok yakın arkadaşı Elya Toledano’yla birlikteydi ve hiçbir şey duymadık. onun hakkında daha fazla bilgi. İyi olduğunu bilmek istiyoruz.”

TIKLAYIN | Hamas, Mia Shem isimli İsrailli esir kadının videosunu yayınladı; İsrail medyası yakınlarıyla görüştü: Yaralı ve korkmuş görünüyor, hâlâ hayattaysa onu bize göndermelerini sağlayın


 

02.30 | İsrail-Gazze sınırındaki askeri hareketlilik devam ediyor

İsrail ordusu, Gazze sınırı yakınında yer alan Sderot kenti çevresindeki yollarda güvenlik önlemleri aldı.

02.00 | ABD: Yaklaşık bin Amerikalı ve ailesi İsrail’den tahliye edildi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cuma gününden bu yana yaklaşık bin Amerikan vatandaşı ve aile üyesinin ABD hükümetinin tahsis ettiği araçlarla İsrail’den ayrıldığını duyurdu.

Tahliyeler, ayrılanların Kıbrıs’a götürüleceği Hayfa limanından organize ediliyor.

Gazze’deki binlerce Amerikan vatandaşı için herhangi bir tahliye organize edilmedi.

01.34 | İsrail ordusu, Lübnan’daki Hizbullah hedeflerini vurduğunu açıkladı, Hamas’ın üst düzey üyelerinden Usame el Mazini’yi öldürdüğünü duyurdu

Açıklama yapan İsrail ordusu, “şu anda Lübnan’daki Hizbullah hedeflerini vurduğunu” söyledi.

Bir açıklama daha yapan İsrail ordusu, Hamas’ın üst düzey üyelerinden ve Hamas Şura Konseyi Başkanı Usame el Mazini‘ye suikast düzenleyerek öldürdüğünü duyurdu. 

The Jerusalem Post’ta (Kudüs Postası) yer alan habere göre Mazini, Gilad Şalit’in Hamas’tan serbest bırakılmasını sağlayan esir takasına yol açan müzakerelerden sorumluydu.

00.37 | Blinken, savaş kabinesi toplantısına katıldı; İsrail Savunma Bakanı “Bu savaş uzun ve bedeli ağır olacak ama kazanacağız” dedi

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın katıldığı savaş kabinesi toplantısının ardından beraber yaptığı açıklamada, “Bu savaş uzun ve bedeli ağır olacak ama kazanacağız” dedi.

Gallant, bu hafta çıktığı bölge turunun ardından ikinci defa Tel Aviv’e gelen Blinken ile gerçekleştirdikleri savaş kabinesi toplantısının ardından beraber açıklama yaptı. ABD’nin “her zaman iyi bir müttefik olduğunu bildiklerini ancak bugün İsrail ve tüm dünyanın kendi gözleriyle bunu gördüğünü” dile getiren Gallant, Blinken’ın bu hafta ikinci kez geldiğinin, Washington’dan diğer üst düzey isimlerin İsrail’i ziyaret ettiğinin altını çizerek, “Akdeniz’de Amerikan bayrağı dalgalanmasının herkes ne anlama geldiğini biliyor” diye konuştu.

Gazze sınırının iki tarafındaki İsrail vatandaşları ve askerlerine bağlı olduklarını ifade eden Savunma Bakanı, “Bu savaş uzun ve bedeli ağır olacak ama kazanacağız” ifadelerini kullandı.


*10. günden önemli gelişmeler

22.15 | Hamas: Elimizde 200 ila 250 esir var

Hamas’ın Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeida, ellerinde 200 ila 250 kişiyi esir aldığını söyledi.

El Cezire’de yer alan habere göre Ebu Obeida, esirlere iyi ve “İslam inancına” uygun şekilde davranıldığını öne sürdü ve ekledi: “İsrail’in hava saldırılarının 22 esirin ölümüne yol açtığını teyit ettik.”

AA’da yer alan habere göre ise, Hamas, İsrail’e düzenlenen saldırıda esir alınanlar arasında yabancılar da olduğunu söyleyerek, “Bir grup yabancı ülke vatandaşı da var, onları uygun bir zamanda serbest bırakacağız” dedi.

20.53 | Bakan Fidan, Hamas lideri Haniye ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Filistin’deki son gelişmeler hakkında telefonda konuştu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Fidan’ın Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye ile telefonda görüştüğü bildirildi. Görüşmede, Filistin’deki son gelişmelerin ve sivillerin serbest bırakılması imkanlarının ele alındığı kaydedildi.

21.50 | BM: Gazze’de yerlerinden edilen Filistinli sayısı 1 milyona ulaştı

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de yerlerinden edilen Filistinli sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu.

BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, New York’taki BM binasındaki gazetecilere, video konferans yoluyla bağlanarak açıklamalarda bulundu. Touma, 7 Ekim’den bu yana çoğunlukla öğretmenlerden oluşan 14 UNRWA çalışanının hayatını kaybettiğini bildirdi.

“Bırakın bir sonraki günü, bir sonraki saatin ne getireceğini bilmiyoruz” diyen Touma, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yerinden edilen Filistinli sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu.

19.19 | Filistin’de 2023 yılındaki ölümlerin sayısı son 20 yılın en yüksek rakamına ulaştı

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu’nun rakamlarına göre, bu yılın başından bu yana Gazze ve Batı Şeria’da 3 binden fazla insan öldürüldü. Bu ölümlerin yüzde doksanı, Hamas’ın saldırısının ardından şu anda İsrail tarafından bombalanan kuşatma altındaki kıyı bölgesinde meydana geldi.

Kurum, yaptığı basın açıklamasında ölü sayısının son yirmi yılın en yüksek rakamı olduğunu söyledi.


* Bütün gelişmeler TSİ verilmiştir

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir