Tesla’nın Gelecekte Milyonlarca Üreteceği İnsansı Robot Optimus’un Yapabildiklerine Çok Şaşıracaksınız!

Sahibi Elon Musk ve ürettiği başarılı elektrikli otomobilleri ile tanıdığımız Tesla, geçtiğimiz sene tanıttığı yeni insansı robot modeli Optimus üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Firmanın uzun bir süre sonra yeni robot hakkında yaptığı paylaşım, söz konusu çalışmaların meyvesini verdiğini kanıtlar nitelikle. İşte detaylar ?

Tesla cephesinin yeni insansı robot modeli Tesla Bot veya bir diğer adıyla Tesla Optimus, firmanın paylaştığı yeni bir video ile tekrardan gündeme oturdu.

Geçtiğimiz sene resmi olarak tanıtılan robotlar, her ne kadar büyük bir ses getirse de sadece birer prototip olarak sergilenmişti.

O günden bu yana yeni robot üzerindeki çalışmalarına devam eden şirket, Optimus’u bir yıldan kısa bir sürede daha zeki ve yetenekli hale getirdi.

Öyle ki insansı robot, yenilenen yerleşik kameraları ile el ve ayaklarının konumunu çok daha net bir şekilde ayarlayabiliyor.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde geliştirilen uçtan uca eğitilmiş bir sinir ağına sahip olan Optimus, herhangi bir bulut ağına veya özel bir kodlamaya ihtiyaç duymadan renk, boyut ve şekil bakımından farklı olan nesneleri birbirinden ayırt edebiliyor.

Söz konusu yapay zeka desteği Optimus’un karmaşık durumlara karşı da daha hızlı bir şekilde adapte olmasını ve problemleri tek başında düşünerek çözmesini sağlıyor.

Elon Musk’ın yeni robotu, ayrıca eski haline kıyasla çok daha dengeli bir forma sahip. Optimus, artık tek ayağı üzerinde durabiliyor ve bu gibi zor konumlarda bile tüm vücudunu hareket ettirebiliyor.

Musk’ın daha öncesinde yaptığı açıklamalara göre Tesla Bot, gelişimini tamamladığında fabrikalardaki “sıkıcı” ve tehlikeli işleri üstelenecek. CEO’nun 10 yıl içindeki planı yemek pişirebilen, çimleri biçebilen ve temizlik yapabilen Optimus’ları evlere taşımak.

İşte kısa sürede büyük gelişme kat eden robotun yeni yeteneklerini sergilediği kısa bir video:

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni Tesla robotları gelecekte dünya çapında bir işsizlik krizi yaratabilir mi? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir